Bota

Mbështetësit e ish-udhëheqësit katalunas protestojnë në Barcelonë

Përkrahësit e pavarësisë katalanase protestuan jashtë konsullatës italiane në Barcelonë të premten pas ndalimit në Itali të ish -udhëheqësit katalunas Carles Puigdemont.

Aktivisti i pavarësisë Jordi Cuixart – i cili kaloi gati katër vjet në burg për kryengritje – i tha Associated Press se një zgjidhje duhet të ndodhë përmes dialogut midis politikanëve, jo përmes gjykatave, transmeton Klankosova.tv.

Cuixart gjithashtu tha “është më e rëndësishme se kurrë që institucionet evropiane të marrin pjesë në këtë konflikt”, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Puigdemont, i cili u largua nga Spanja pas një përpjekje të dështuar të shkëputjes për rajonin verilindor në vitin 2017, u arrestua të enjten në Sardenjë, tha avokati i tij, një ishull italian me rrënjë të forta kulturore katalanase dhe lëvizjen e tij të pavarësisë.

Nëntë katalunas morën dënime me burgim për rolin e tyre në referendumin e vitit 2017 duke filluar nga nëntë deri në 13 vjet.

Ata u falën në korrik, por Puigdemont, nuk ishte në mesin e tyre pasi ishte arratisur.

Puigdemont pritet të dalë në seancën e ekstradimit të premten.