Guardiola ikën pas një viti, City kërkon të “blindojë” Haaland-in

Manchester City dëshiron të sigurojë një kontratë të re për Erling Haaland.

Pep Guardiola ka konfirmuar se do të qëndrojë në bankinën e Qytetarëve deri në sezonin e ardhshëm, por mundësia e lamtumirës duke filluar nga viti 2025 (skadimi i kontratës së tij) po bëhet gjithnjë e më e qartë.

Kjo është arsyeja pse perspektiva e një eksodi nga Etihad vitin e ardhshëm është e konsiderueshme.

Prandaj dëshira, zbulon Sunday Mirror, e klubit anglez për të lidhur me zinxhir sulmuesin norvegjez është mjaft e fortë.

Lojtari i lindur në vitin 2000 ka fituar tituj të njëpasnjëshëm në Premier League që kur u transferua në Mançester nga Borussia Dortmund në verën e vitit 2022 për 51 milionë paund dhe ka ende tre vjet në kontratën e tij (deri më 30 qershor 2027).

Marrëveshja e sotme që e lidh atë me Cityn, sipas tabloidi britanik, efektivisht i lejon lojtarit të kalojë në çdo klub jashtë Anglisë.

Nëse një klub jashtë Anglisë e dëshiron, atëherë duhet të paguajë 175 milionë paund, një klauzolë lirimi që u aktivizua këtë verë. 

Go to TOP