Gjykata iraniane urdhëron SHBA-në të paguajë 6.7 miliardë dollarë, sanskionet ndaluan furnizimin me fasha speciale

Një gjykatë iraniane të enjten urdhëroi qeverinë amerikane të paguajë mbi 6.7 miliardë dollarë kompensim për shkak të ndalimit të furnizimit të një kompanie suedeze me veshje dhe fasha speciale për ata që janë prekur nga një çrregullim i rrallë i lëkurës pasi Uashingtoni vendosi sanksione ndaj Republikës Islamike.

Urdhri i Gjykatës së Ligjit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Teheran vjen pasi Irani vitin e kaluar sekuestroi një ngarkesë prej 50 milionë dollarësh me naftë bruto kuvajtiane për firmën amerikane të energjisë Chevron Corp. në ngushticën e Hormuzit mes tensioneve me Perëndimin, diçka që më vonë tha se erdhi në gjykatë si veprim për ata që vuajnë nga Epidermolysis bullosa.

Një raport të enjten nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA përshkroi urdhrin prej 6.7 miliardë dollarësh si të dorëzuar në emër të 300 paditësve, duke përfshirë anëtarët e familjeve të viktimave dhe të dëmtuarit fizikisht dhe emocionalisht. IRNA tha se rreth 20 pacientë vdiqën pas vendimit të kompanisë suedeze.

Epidermolysis bullosa është një gjendje e rrallë gjenetike që shkakton flluska në të gjithë trupin dhe sytë. Mund të jetë tepër e dhimbshme dhe të vrasë të prekurit. Të rinjtë që vuajnë nga kjo sëmundje njihen si “fëmijët e fluturave” pasi lëkura e tyre mund të duket e brishtë si krahu i fluturës.

Go to TOP