Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Finlanda planifikon më shumë masa në kufirib me Rusinë për të ndaluar rritjen e azilit

Finlanda mund të marrë më shumë masa për të ndaluar një rritje jashtëzakonisht të madhe të azilkërkuesve që kalojnë kufirin nga Rusia në atë që vendi dhe aleatët e saj thonë se është një lëvizje e orkestruar nga Moska, tha kryeministri të hënën.

Rreth 900 azilkërkues nga vende duke përfshirë Afganistanin, Kenia, Marokun, Pakistanin, Somalinë, Sirinë dhe Jemenin kanë hyrë në Finlandë nga Rusia në nëntor, një rritje nga më pak se një në ditë më parë, sipas Gardës Kufitare Finlandeze.

Finlanda fajëson një ndryshim në protokollin e kufirit rus për rritjen dhe e quan këtë një sulm hibrid.

Ai thotë se Moska po i dërgon ata drejt kufirit në shenjë hakmarrjeje për vendimin e saj për të rritur bashkëpunimin e mbrojtjes me Shtetet e Bashkuara, një akuzë që Kremlini e mohon. Finlanda e tërboi Rusinë kur u bashkua me NATO-n në prill, duke i dhënë fund dekadave të mos-angazhimit ushtarak, për shkak të luftës në Ukrainë.

Tashmë ka mbyllur të gjitha, përveç një pike hyrëse, por ende pret që të vijnë më shumë emigrantë.

“Informacionet e inteligjencës nga burime të ndryshme na thonë se ka ende njerëz në lëvizje… Nëse kjo vazhdon, do të merren më shumë masa në të ardhmen e afërt,” tha kryeministri Petteri Orpo në një konferencë shtypi.

Ai nuk dha detaje se çfarë mund të sjellin masat. Disa media finlandeze raportuan të hënën, duke cituar burime anonime qeveritare, se qeveria kishte zhvilluar bisedime për mbylljen e të gjithë kufirit

Go to TOP