EULEX: Nije tačno da smo predali dosijee Srbiji
Misija vladavine prava Evropske unije na Kosovu (EULEX) nazvala je neistinitim nedavne navode da je Misija srbijanskim tužiocima predala spise ratnih zločina, prema kojima EULEX nikada nije predao nijedan slučaj ratnih zločina srbijanskim tužilaštvima, niti da li se odrekao ovlasti nad istražnim spisima i predmetima.
“Tokom izvršnog mandata EULEX-a, Misija je nastojala da osigura odgovornost za ratne zločine počinjene na Kosovu. Međutim, do kraja izvršnog mandata EULEX-a u junu 2018. godine, Misija nije mogla da nastavi sa slučajevima ratnih zločina koje su navodno počinili pojedinci van Kosova, uključujući osumnjičene za koje se zna da žive u Srbiji, jer važeći zakon Kosova nije dozvoljavao mogućnost suđenja u odsustvu”, kaže se u reakciji EULEX-a. Prije nekoliko dana, bivši sudija EULEX-a Malcolm Simmons rekao je da bi Skupština Kosova trebala istražiti misiju vladavine zakona EU na Kosovu.
Simmons je na Twitteru napisao da parlamentarna istraga treba da uključuje predaju Srbiji spisa tužilaštva o zločinima koje je na Kosovu počinio EULEX.
Ovo je puni odgovor EULEX-a
U svojim naporima da osiguraju odgovornost za ratne zločine koje su navodno počinili pojedinci za koje se vjeruje da su izvan Kosova, EULEX-ovi tužioci povremeno su dijelili informacije o tim pojedincima sa tužilačkim službama drugih jurisdikcija, uključujući, ali ne ograničavajući se na tužilačke vlasti Srbije.
U skladu sa zakonom Kosova, do juna 2014. godine, EULEX-ovi tužioci su razmenili informacije i pružili pomoć srbijanskim vlastima, u prisustvu tužilaca sa Kosova, u nekoliko slučajeva ratnih zločina. Između 2014. i 2018. godine, kako se mandat Misije mijenjao, ova praksa je postupno prekinuta. U svim ovim okolnostima, saradnja sa srpskim vlastima, koja je dovela do prvostepenog suđenja u kojem je devet optuženih proglašeno krivim za počinjenje ratnih zločina protiv civilnog stanovništva, zasnivala se na relevantnim odredbama zakona. Krivični postupak na Kosovu, kao i zakoni o međunarodnoj pravnoj saradnji u krivičnim stvarima.
Tokom ovog perioda saradnje, svi originalni dosijei za ratne zločine ostali su u posedu EULEX-a, a oni su nakon predaje izvršnog mandata EULEX-a predati kosovskim vlastima. Tačnije, do decembra 2018. godine, EULEX je kosovskim vlastima dostavio 495 policijskih spisa predmeta za organizovani kriminal, 434 policijska spisa predmeta ratnih zločina, spise slučajeva nestalih osoba, spise predmeta kojima je upravljao samo EULEX i više od 1.400 spisa tužilaštava. Spisi predmeta tužilaštva sastojali su se od tekućih slučajeva, slučajeva koji su odbačeni ili okončani i slučajeva koje je EULEX okončao i arhivirao. Većina ovih spisa predmeta odnosi se na ratne zločine, organizirani kriminal, korupciju i druga teška krivična djela.
Comments