Bota

Dy gazetarë afganë rrihen brutalisht pas arrestimit nga talibanët

Dy punonjës të gazetës Etilaat-e Roz në Kabul janë arrestuar nga militantët talibanë, përderisa po përcillnin një protestë për të drejtat e grave në Afganistan, më 7 shtator.

Ata janë liruar disa orë më vonë, me mavijosje të mëdha nëpër trup, dhe mezi mundën të ecnin.

Dega afgane e Radios Evropa e Lirë ka biseduar me themeluesin e gazetës për rrahjet, dhe për rreziqet me të cilat përballen gazetarët teksa përpiqen të raportojnë për regjimin e ri të talibanëve.