Dajte prioritet dijalogu

Čini se da je pregovarački proces za normalizaciju odnosa sa Srbijom neizbežan za sadašnju Vladu Kosova, iako njen lider Albin Kurti insistira da taj proces nije među najvećim prioritetima njegove vlade. Evropske unije, Kurti se sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vuiqijem, nakon čega su stranke izrazile nezadovoljstvo i neslaganje sa ovim procesom.

Dok će se nakon nedavnih sastanaka u Briselu u Belgiji, na nivou stručnjaka, Kurti i Vučić po drugi put sastati u okviru dijaloga, u ponedjeljak, 19. jula. Vlada Kosova insistira na tome da njihovi prioriteti ostaju isti, ali da kažu da su dijalog shvatili ozbiljno. Međunarodna zajednica je više puta pozvala Kosovo i Srbiju da nastave razgovore, ističući da ne postoji alternativa dijalogu, promijenila je svoj stav po ovom pitanju.

Stručnjaci za integracione procene procenjuju da će dijalog kao neizbežan proces i dalje biti prioritet Vlade Kosova, bez obzira na izjave premijera Kurtija Krasniqi: Vlada je napravila pogrešan pristup u odnosu na dijalog sa Srbijom.

Predsjedavajuća parlamentarne Komisije za evropske integracije, koja dolazi iz redova Demokratskog savjeza Kosova (LDK), Rrezarta Krasniqi, kaže za KALLXO.com da je vlada Kurtija izgradila pogrešan pristup u odnosu na dijalog sa Srbijom, pristup kako joj je rekla, Kurti ga je kritizirao zbog opozicije.

“Kurti je čak izjavio da neće pregovarati bezuslovno, ali kada je preuzeo vlast zaboravio je uslove i otišao na sastanak s Vučićem. Sad ne znam kako će se opravdati pred članovima porodice koji ne znaju ništa o sudbini svojih najmilijih za koje se ispostavi da su nestali, jer je odlučno rekao da neće ići u dijalog bez pronalaska posljednje nestale osobe, pa mislim da je “ovo najštetnija akcija koju je Albin Kurti počinio i najozbiljnija za ove kategorije koje i dalje očekuju da će se članovi njihovih porodica vratiti na Kosovo”, rekla je.

“Dakle, od početka primjećujemo totalnu promjenu u odnosu na ono što su ranije naveli, promjenu koja je po mom mišljenju opasna za demokratiju zemlje”, dodao je opozicioni poslanik. Prema riječima Krasniqija, vlada ne pokazuje transparentnost u tome proces.”

Nikada nismo vidjeli zanemareniji pristup medijima i građanima. “Možda su to učinili čak i u nedostatku argumenata kojima bi mogli opravdati svoj nerad i neuspjeh u ovih 100 dana, što je sigurno period koji daje indikacije za daljnji angažman vlade”, kaže ona.

Poslanica LDK dodala je da pristup vlade Kosova u procesu dijaloga smatra izazovnim. “Imamo premijera koji je promenio svoje stavove, manipulišući na taj način osećanjima članova porodice koji čekaju razjašnjenje sudbine svojih voljeni. U tom kontekstu, procjenjujem da pogrešan pristup znači rizike za zemlju”, rekla je za KALLXO.com.

Poslanik je dodao da bi još jedan izazov bio “u slučaju da američki doprinos postizanju konačnog sporazuma ne bude prepoznat”.

“Vidimo tendenciju negiranja sporazuma od 4. septembra koji je potpisao bivši premijer Avdullah Hoti,(premijer vlade Kosova koju je Ustavni sud proglasio neustavnom) koji je od vitalnog značaja za zemlju “, dodao je zamenik Krasniqi. Druge dvije opozicione stranke, PDK i AAK, u više su navrata kritizirale pristup vlade Kurtija dijalogu.

Xhambazi: Potrebna je veća transparentnost i odgovornost za dijalog. Istraživač politike “Demokratije za razvoj” (D4D) Visar Xhambazi rekao je za KALLXO.com da smatra da postoji potreba za većom transparentnošću i odgovornošću, iako su se stranke sastale samo dva puta u Briselu.”

“Smatram da se vlada Kurtija mora pridržavati najviših standarda odgovornosti i transparentnosti, kao što je proklamirala tokom opozicije i predizborne kampanje,” rekao je.

Xhambazi je dodao da je prerano utvrđivati ​​pristup dijalogu, jer je prema njemu riječ o samo 100 dana upravljanja.”

Što se tiče prioriteta, uprkos nalazima ili izjavama “Kurtija da dijalog nije prioritet, mislim da je to neizbježno zbog činjenice da je dijalog jedna od glavnih tema u zemlji i bez obzira na izjave Vlade, smatram da će dijalog i dalje ostati prioritet”, rekao je rekao za KALLXO.com.

Stavovi premijera 14. februara, nakon zatvaranja birališta, zbog vanrednih izbora tog dana, Kurti je izjavio da proces dijaloga sa srpskom stranom neće biti među prioritetima njegove vlade.

Stavovi premijera 14. februara, nakon zatvaranja birališta, zbog prijevremenih izbora tog dana, Kurti je izjavio da proces dijaloga sa srpskom stranom neće biti među prioritetima njegove vlade.

“Nećemo dati prioritet formiranju tima za dijalog sa Srbijom. Dobro znate da je dijalog sa Srbijom na svim ispitivanjima javnog mnjenja nekad na šestom, a nekad na sedmom mestu. Nas su izabrali ti građani, mi im odgovaramo. “Naš prioritet su pravda i zapošljavanje”, rekao je Kurti na konferenciji za novinare.

U istom redu, izjavio je 30. juna ove godine, već u svojstvu premijera.

“Primijetili ste s naše konferencije za štampu, a sa sastanka koji smo imali da nam je prioritet zapošljavanje i pravda, upravljanje pandemijom. Kada nas pitate o pitanju dijaloga, odgovaramo, ali glasovi građana doveli su nas do te pozicije da služimo i razvijamo vrlo vitalne aspekte za Republiku Kosovo, koja svoj život ne zavisi od priznavanja Srbije . Šteta je uključiti se u dijalog sa svim tim dostignućima koja smo imali kao Vlada “, rekao je premijer.

Na kraju, na pitanje da li je Vlada Kosova promijenila stav o dijalogu, s obzirom na to da je prethodno izjavila da su prioritet zapošljavanje i pravda, dok se sastanci u Briselu nastavljaju na nivou stručnjaka, glasnogovornik izvršne vlasti Kosova, Përparim Kryeziu rekao je da su pregovarački proces shvatili ozbiljno.

“Naši prioriteti i dalje su ono što su bili, naime zapošljavanje i pravda, zajedno sa upravljanjem pandemijom, što je unaprijed utvrđena hitnost. S druge strane, dijalog smo tretirali ozbiljno, ne zanemarujući ga, već izvršavajući potrebne pripreme”, kaže se u njegovom odgovoru za KALLXO.com.

Šta će biti tema sastanka Kurti-Vučić 19. jula? Vlada Kosova najavila je da će tema sledećeg sastanka kosovskog premijera Albina Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u ponedeljak, jula 19 će biti nestalih tokom nedavnog rata na Kosovu. Ovo je za KALLXO.com izjavio glasnogovornik vlade Përparim Kryeziu. „Tema ovog sastanka bit će nestali zbog nasilja tokom posljednjeg rata. Za nas to ostaje tema prioriteta i hitnosti. Očekujemo da će se na ovom sastanku razgovarati o četiri prijedloga premijera Kurtija sa prethodnog sastanka.

“Razgovaraće se i o budućoj agendi novog poglavlja dijaloga, o čemu ćemo vidjeti hoće li biti postignut sporazum”, rekao je. Dodao je da će na tom sastanku vidjeti hoće li se srpska strana “odraziti “Za četiri Kurtijeva prijedloga na prethodnom sastanku.

“Premijer Kurti već je predstavio svoja četiri prijedloga na sastanku 15. juna. “Prošao je mesec dana, videćemo da li se srpska strana odrazila tokom ovog vremena i očekujemo odgovor od njih na ovom sastanku”, dodao je izvršni glasnogovornik. Upitan kakav će biti odgovor kosovske strane u slučaju ovoga ” Sastanak je potreban da bi se razgovaralo o udruženju opština sa srpskom većinom, Kryeziu je rekao da ustavni poredak Kosova onemogućava udruživanje na nacionalnoj osnovi. “

Praktično, to je dokazano presudom Ustavnog suda od 23. decembra 2015. Osim pravnog poretka, etničko udruženje ne nalazi osnovu ni u karakteru naše države. Multietnička država poput Kosova ne može u sebi imati entitete koji su izgrađeni na etničkoj osnovi i koji su jedan etnički. Stoga je premijer Kurti predložio da nakon uzajamnog priznavanja manjine u obje zemlje imaju uzajamni tretman.

“Dakle, Srbi na Kosovu trebali bi imati svoje Nacionalno vijeće kao što imaju Albanci i Bošnjaci u Srbiji,” rekao je u svom odgovoru za KALLXO.com. /Prijevod Kosova.info

Go to TOP