Da li je Hadžiu uvjerila međunarodne predstavnike, zabrinutost EK u pogledu vettinga je velika

Za advokata Arber Jashari, zabrinutost Evropske komisije za provjeru/vetting na Kosovu “ne može se zanemariti”, jer je EK ocijenila da je Kosovo slabo u pogledu pripreme sistema vettinga /provjere.

Jashari smatra da su svi za bolji pravosudni sistem, “ali moramo biti oprezni, jer možemo ući u procese za koje ne znamo kamo nas vode”.

“Smatram da svi mehanizmi za dolazak do posljednje kartice provjere još nisu iscrpljeni. Problem broj jedan je izgradnja stručnih i pouzdanih panela za provjeru, koji bi bili prihvatljivi za većinu aktera ”, rekao je Jashari za Poštu Albanije.

“Znamo koliko je teško i koliko kontroverzi dovelo formiranje Komisije za ispitivanje jurisprudencije, zamislite šta se može dogoditi ljudima koji će imati sudbinu svih tužilaca i sudija u svojim rukama.”

Osim toga, smatra da postoji rizik da se naruši pravilan razvoj institucionalnog života.

“SSK, TSK, sudovi i tužioci mogu ostati bez nosilaca funkcija, što bi nanelo nepopravljivu štetu građanima, jer bi se sudski postupci dodatno odugovlačili”, dodao je on.

Jer, Ehat Miftaraj, iz NVO Nacionalnog instituta za pravosuđe (KLI), Izvještaj o napretku Kosova za 2021. godinu, jedan je od izvještaja sa “najnegativnijom” ocjenom, koja je napravljena u vezi sa pravosudnim sistemom u posljednjih pet godina.

U izjavi za AlbanianPost, on naglašava da je jedini pozitivan dio koji se u ovom izvještaju identifikuje za 2021. “odobrenje Strategije vladavine prava i napredak u borbi protiv terorizma”.

„Novi izvještaj ističe činjenice da je pravosudni sistem na Kosovu neefikasan, neprofesionalan, sa nedostatkom integriteta, podložan političkom uticaju i uplitanju, sa izraženim nedostatkom rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Čak i ove godine ovaj izvještaj naglašava nedostatak integriteta Tužilačkog i Sudskog Savjeta”, rekao je on.

Vezano za neophodnost nastavka ovog procesa, Miftaraj je naglasio da “nema druge alternative”.

„Na Vladi ostaje koliko će moći da komunicira sa svim zainteresovanim stranama i da ih ubijedi u važnost ovog procesa“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, proces provjere treba pratiti s kredibilitetom.

“Sam ovaj proces mora imati neosporan integritet u svim svojim fazama, za koji vjerujemo da mu je nedostajao uglavnom zbog nepravilnog upravljanja do ove faze”, rekao je Miftaraj.

On ističe da je NVO KLI bio dio radne grupe u vezi sa izradom koncept papira za provjeru znanja.

„U okviru radne grupe, ali i na osnovu redovnih sastanaka koje NVO KLI ima sa međunarodnim partnerima, obavešteni smo da od početka ovog procesa Ministarstvo pravde nije bilo u mogućnosti da ubedi međunarodne partnere da je ova Vlada sposobnost i stručnost za razvoj takvog procesa ”.

On je čak dodao da je ovaj institut ovih mjeseci bio zabrinut zbog promjene stavova ove vlasti prema ovom procesu.

“Izuzetna polarizacija Vlade Kosova, SSK-a i TSK-a, optužbe i javne optužbe, utiču na gubitak povjerenja u nezavisan, nepristrasan i pošten proces provjere.”

Drugi advokat, Artan Çerkinin, smatra da „prvo treba uraditi analizu pravosudnog sistema, a zatim na osnovu nje odrediti modalitete provere u pravosudnom sistemu.

Osmanijeva se ne slaže sa izvještajem EU Vetting

Predsednica Kosova, Vjosa Osmani, po pitanju procesa provere, rekla je da se ne slaže sa preporukama izveštaja Evropske komisije, u kojima se kaže da je Kosovo u vreme izrade izveštaja još uvek u početnoj fazi borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala, i slab je u pogledu pripreme sistema provere.

Ona je na konferenciji za novinare rekla da uprkos činjenici da se u izveštaju kaže da bi provera trebalo da bude poslednja mera koja se preduzima na Kosovu, budući da predsednik ohrabruje institucije da nastave ovaj proces.

“Evropska komisija smatra da je hitna ponovna ocjena sudija izvor ozbiljne zabrinutosti. Kao predsjednik, ne slažem se s ovom izjavom. Nedostatak provjere bio bi ozbiljan problem, a ne ispunjenje ovog procesa“, rekla je ona.

Koncept papira za razvoj procesa provere u pravosudnom sistemu

Očekuje se da će kosovske sudije i tužioci proći proces provjere.

Kroz njega se u roku od pet godina želi provjeriti njihovo znanje, etički integritet i bogatstvo.

Prema Konceptu za razvoj procesa provjere u pravosudnom sistemu, koji je u srijedu izglasala Vlada Kosova, cilj je jačanje vladavine prava.

Ovaj dokument je dostavila i pošta Albanije, gdje je napisano da će kategorija visokih zvaničnika u sistemu biti podvrgnuta provjeri.

“Od trenutka funkcioniranja dva mehanizma (sekretarijata i panela), faza istraživanja će započeti zajedno sa prvom fazom provjere za sve članove SSK / TSK. Istovremeno, ova faza uključuje najmanje pet članova Vrhovnog suda i glavnog državnog tužioca. “Svi oni će biti predmet provjere odgovarajućih mehanizama za sudije ili tužioce”, navodi se u dokumentu.

U međuvremenu, prema ovom dokumentu, nakon završetka provere za subjekte u okviru prve faze, odgovarajući mehanizam će predstaviti SSK-u i TSK-u rezultate provere za jednog ili dva kandidata odjednom.

“Kada dođe do provjere članova savjeta i savjeta Vrhovnog suda koje razmatra žalbe na razrješenje, moći će se preći na drugu fazu provjere. U drugoj fazi, Vrhovni sud će se u početku podvrgnuti provjeri u cjelini, a očekuje se zamjena sudija koji bi potencijalno mogli biti razriješeni. U isto vrijeme, tužioci u Uredu glavnog državnog tužioca bit će podvrgnuti provjeri.”

Go to TOP