Anglia gati për ndeshjen debutuese në Euro 2024 – formacionet Angli – Serbi

Njëri nga favoritët kryesor të Euro 2024, Anglia, do ta fillojë kampanjën në kuadër të Grupi C, kundër Serbisë.

Anglia vjen në Euro 2024, pas suksesit në Euro 2020, ku luajti në finale dhe humbi me penallti nga Italia, ndërsa kërkon kësaj radhe ta fitojë.

Garthe Southgate ka vendosur të luajë me Jordan Pickford në portë, ndërsa mbrojtja përbëhet nga emra si Kyle Wallker, John Stones, Marc Guehi dhe Kkieran Trippier.

Trent Alexander Arnold është në mesfushë së bashku  me Declan Rice, ndërsa Jude Bellingham do të jetë më i avancuar.

Në sulm do të luajë Phil Foden, Harry Kane dhe Bukayo Saka.


Serbia: Rajkovic, Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic, Milinkovic-Savic, Lukic, Gudelj, Kostic, Zivkovic, Vlahovic, Mitrovic.

Angli: Pickford, Wallker, Stones, Guehi, Trippier, Alexandre Arnold, Rice, Bellingham, Saka, Foden, Kane.

Go to TOP