126 sulme dhe ngacmime seksuale në 2023, rastet po vazhdojnë edhe në këtë fillimvit

Vazhdojnë të raportohen raste të ngacmimeve dhe sulmeve seksuale në Policinë e Kosovës edhe në fillimvitin 2024. Disa raste u raportuan këto ditë. Në Kaçanik dje u arrestua një person i moshës madhore nën dyshimin se ka abuzuar seksualisht me një vajzë të moshës nën 16-vjeçare, e që më pas e kishte mbyllur në banesë. Lajmi u bë publik pas denoncimit që vajza bëri në polici, të cilët më pas edhe e liruan nga banesa. E të tilla raste, vetëm në muajt janar-tetor 2023 u raportuan 126 (ngacmime dhe sulme seksuale).

Rastet e ngacmimeve seksuale, sulmeve seksuale dhe dhunimeve nuk kanë të ndalur në vendin tonë. Nga Policia e Kosovës kanë thëne për Gazetën Express se vetëm gjatë vitit të kaluar nga janari e deri në tetor u regjistruan 70 raste të ngacmimeve seksuale dhe 56 raste të sulmeve seksuale. E gjatë tërë vitit 2022, në Policinë  e Kosovës ishin raportuar 93 raste të ngacmimeve seksuale dhe 69 raste të sulmeve seksuale.

Këto janë shifra shqetësuese e ku thuajse çdo ditë po raportohen. Shpeshherë pre e këtyre rasteve janë edhe të miturit.

Kështu dje në Kaçanik një e mitur nën moshën 16 vjeçare e kishte njoftuar policinë se po mbahej e mbyllur në një banesë nga një i dyshuar.

I dyshuari E.K. është ndaluar nga Policia nën dyshimin se ka abuzuar seksualisht me të miturën.

E dje Prokuroria Themelore në Ferizaj ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit në afat prej 30 ditësh ndaj të dyshuarit me iniciale E.K., për shkak të dyshimit të bazuar se i njëjti ka keqpërdorur seksualisht të dëmtuarën – e moshës nën 16 vjet – me të cilën do të kryente veprën penale “Dhunimi”.

Po ashtu, ndaj të njëjtit, sipas Prokurorisë, ekziston dyshimi i bazuar se “me datë 09.01.2024, në Kaçanik, përkatësisht në një banesë që më parë ishte shfrytëzuar si zyrë, i pandehuri si person madhor, në mënyrë të kundërligjshme e ka privuar nga liria viktimën e ndjeshme –të dëmtuarën e mitur, pasi që kishte dal nga banesa e kishte mbyllur nga jashtë të dëmtuarën me të cilën do të kryente veprën penale ‘Privimi i kundërligjshëm i lirisë’”.

Aktualisht ai gjendet në ndalim policor për 48 orë.

Edhe sot Policia përmes raportit 24 orësh njoftoi se kanë arrestuar një person nën dyshimin se e ka dhunuar një grua para tri ditësh. Ngjarja kishte ndodhur në Ferizaj.

“Ferizaj 08.01.2024. Me datë 10.01.2024 viktima femër kosovare ka njoftuar  se me datën e lartcekur ishte dhunuar nga i dyshuari mashkull kosovar. I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje”, thuhet në njoftim.

Më 1 janar poashtu u arrestua një burrë në Prishtinë, nën dyshimin për sulm seksual ndaj një gruaje.

“Prishtinë / 01.01.2024 – 12:30. Një mashkull kosovar është arrestuar për shkak se i njëjti dyshohet se e ka sulmuar seksualisht viktimën femër kosovare. Në konsultim me prokurorin janë kryer ekzaminimet e nevojshme lidhur me rastin, ndërsa i dyshuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje”, thuhet në njoftim.

Në po të njëjtën ditë, u arrestua një person për tentim dhunimi n ë Mitrovicë, po që më pas me vendim të prokurorit u la i lirë.

“Mitrovicë / 01.01.2024 – 02:10. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që i njëjti dyshohet se në një motel ka tentuar ta dhunojë viktimën femër kosovare. I dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është liruar në procedurë të rregullt”, pati njoftuar policia.

E me 5 janar një burrë lajmëroi se vajza e tij ishte sulmuar seksualisht nga një person i panjohur në rrugë.

“Gjakovë  26.12.2023 – 17:50. Më 05.01.2024 është paraqitur në stacion policor ankuesi mashkull kosovar dhe i njëjti ka deklaruar se vajza e tij është sulmuar seksualisht nga një person i panjohur në rrugë. Nuk raportohet për të arrestuar. Rasti në hetime”, pati njoftuar policia.

Këto janë vetëm disa nga rastet që kanë ndodhur ditëve të fundit në vend.

Go to TOP