Shtetet e Bashkuara janë rikthyer në sipërfaqen hënore për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi një anije kozmike e ndërtuar privatisht e quajtur Odysseus ka zbarkuar në Hënë.

Intuitive Machines me robotin e saj Odysseus përfundoi zbritjen 73-minutëshe nga orbita me një ulje pranë polit jugor të Hënës.

Mes festimeve të asaj që NASA e përshëndeti si “një hap gjigant përpara”, nuk pati asnjë konfirmim të menjëhershëm të statusit ose gjendjes së zbarkuesit, përveçse kishte arritur në vendin e planifikuar të uljes në kraterin Malapert A.

Por më vonë Intuitive Machines, kompania me bazë në Teksas që ndërtoi anijen e parë komerciale për t’u ulur në Hënë, tha se anija ishte kishte filluar të dërgonte të dhëna.

Deklarata në X tha se menaxherët e misionit “po punonin për të zvogëluar imazhet e para nga sipërfaqja hënore”.

Ishte hera e parë që ndonjë anije kozmike e ndërtuar nga ShBA u ul në Hënë që nga vizita më e fundit e ekuipazhit të NASA-s, misioni Apollo 17 në dhjetor 1972 dhe vizita e parë me automjet komercial pas dështimit të muajit të kaluar të Peregrine One , një tjetër partneritet midis hapësirës. agjenci dhe një kompani private, Astrobotic.

“Sot, për herë të parë në më shumë se gjysmë shekulli, ShBA është kthyer në Hënë. Sot, për herë të parë në historinë e njerëzimit, një kompani tregtare, një kompani amerikane, nisi dhe udhëhoqi udhëtimin atje lart”, tha Bill Nelson, administratori i NASA-s.

Go to TOP