SHËNDETËSIA

​Kongo regjistron edhe një rast të ri me Ebola

Një rast i ri me Ebola është konfirmuar në pjesën lindore të Republikës Demokratike të Kongos, tha sot zyrtari shëndetësor Mitchell Tosalisana, dhe kjo ndodhi më pak se një javë pasi vdekja e një të riu shkaktoi frikë nga një epidemi tjetër e madhe.

Autoritetet në qytetin e Benny zbuluan rastin Ebola të mërkurën, në të njëjtën ditë kur mjekët filluan fushatën e vaksinimit të Ebola, tha një zyrtar i qytetit për mediat lokale, raporton Reuters.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) njoftoi se tre persona nga i njëjti vendbanim vdiqën në shtator, pasi kishin simptoma të ngjashme me Ebola – të vjella të rënda, gjakderdhje dhe diarre.

Qyteti Benny ishte epiqendra e epidemisë Ebola nga 2018 deri në vitin 2020, kur më shumë se 2.200 njerëz vdiqën dhe më shumë se 1.000 të tjerë u infektuan.

Përhapja e fundit e virusit vdekjeprurës përfundoi në maj pasi vdiqën gjashtë persona.

Sipas zyrtarëve shëndetësorë, ende nuk është e qartë nëse rastet e fundit lidhen me epidemitë e mëparshme.

Shfaq më shumë
//zikroarg.com/4/3473483