Turisti amerikan gjendet i vdekur në ishullin grek gjatë valës së të nxehtit

Trupi i një turisti amerikan thuhet se është gjetur në ishullin grek Mathraki, duke i shtuar listës së të huajve të zhdukur ose të vdekur gjatë një vale rekord të të nxehtit.

Një holandez u gjet gjithashtu i vdekur në Samos gjatë fundjavës, pas vdekjes së prezantuesit televiziv britanik Michael Mosley në ishullin Symi.

Një tjetër amerikan, Albert Calibet, është në mesin e të paktën tre të tjerëve të raportuar të zhdukur.

Amerikani i gjetur i vdekur në Mathraki ishte një burrë 55-vjeçar, njoftoi të dielën transmetuesi publik grek ERT dhe Agjencia e Lajmeve në Athinë.

Pushuesi, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, thuhet se është parë i gjallë për herë të fundit në një lokal javën e kaluar. Trupi i tij u gjet në një plazh të shkretë në ishullin e vogël.

Ai është dërguar në një spital në ishullin më të madh afër Korfuzit për një autopsi, raporton BBC.

Temperaturat e larta pritet të vazhdojnë në Greqi këtë javë. Vendi po vuan valën e tij më të hershme të të nxehtit në rekord, me erërat nga Afrika e Veriut që rrisin temperaturën.

Shumë shkolla janë detyruar të mbyllen, si dhe vendet kryesore turistike duke përfshirë Akropolin e lashtë.

Të shtunën, zyrtarët raportuan vdekjen e një turisti holandez 74-vjeçar, i cili u zhduk pasi shkoi për një ecje të vetme në një ishull tjetër, Samos.

Ndërkohë, vijon kërkimi për 59-vjeçarin Albert Calibet, një oficer policie në pension nga Kalifornia. Ai raportohet të jetë zhdukur në Amorgos javën e kaluar pasi nuk u kthye në mënyrë të ngjashme nga një shëtitje.

Zyrtarët grekë po kërkojnë gjithashtu në ishullin Sikinos për dy gra franceze, 73 dhe 64 vjeç, sipas agjencisë franceze të lajmeve AFP.

Në fillim të këtij muaji, zyrtarët kaluan ditë të tëra duke kërkuar Symi për Mosley, një mjek i shquar televiziv britanik, i cili u zhduk pasi doli në një shëtitje nga një plazh.

Trupi i tij u gjet në një zonë shkëmbore dhe hetuesit arritën në përfundimin se ai vdiq për shkaqe natyrore ditën kur u zhduk.

Go to TOP