Britania e Madhe dëbon atasheun ushtarak rus

Londra ka vendosur të dëbojë atasheun ushtarak rus nga Britania e Madhe, të privojë disa prona nga statusi diplomatik dhe të kufizojë vlefshmërinë e vizave diplomatike ruse, raporton Reuters.

Kreu i Zyrës së Brendshme Britanike, James Cleverley, gjatë një fjalimi në parlament, e quajti këtë veprim një përgjigje ndaj “aktiviteteve malinje ruse” në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë. Në Londër pretendojnë se atasheu është i lidhur me inteligjencën ushtarake ruse.

Me zgjuarsi vuri në dukje gjithashtu se Moska, sipas të gjitha gjasave, do të akuzojë autoritetet britanike për Rusofobinë. Ministri i bëri thirrje Rusisë që të tërheqë trupat nga territori ukrainas dhe të ndalojë “aktivitetet e dëmshme”.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Moska do të japë një përgjigje adekuate.

Deklarata e Cleverly erdhi mes akuzave të fundit kundër dy banorëve britanikë për vënien e zjarrit në një magazinë që përmbante armë për Ukrainën. Hetimi beson se i akuzuari ka vepruar me urdhër të autoriteteve ruse. Ministria e Jashtme ruse i quajti këto deklarata absurde. /Kosova.info/

Go to TOP