KULTURË

Zbulohen nominimet e Screen Actors Guild Awards

Janë zbuluar nominimet e Screen Actors Guild Awards.

Nominimet u publikuan mëngjesin e së mërkurës dhe lista e filmave dominohet nga “Once Upon a Time in Hollywood” i Quentin Tarantinos, “The Irishman” i Martin Scorseses dhe “Bombshell” i Jay Roach.

“The Marvelous Mrs. Maisel” me Rachel Brosnanhan udhëhoqi nominimet e shfaqjeve televizive.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do zhvillohet më 19 janar në Shrine Auditorium.

Nominimet në bazë të kategorive:

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor në rol kryesor:

Christian Bale (“Ford v Ferrari”)

Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Adam Driver (“Marriage Story”)

Taron Egerton (“Rocketman”)

Joaquin Phoenix (“Joker”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore në rol kryesor:

Cynthia Erivo (“Harriet”)

Scarlett Johansson (“Marriage Story”)

Lupita Nyong’o (“Us”)

Charlize Theron (“Bombshell”)

Renée Zellweger (“Judy”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor në rol dytësor:

Jamie Foxx (“Just Mercy”)

Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)

Al Pacino (“The Irishman”)

Joe Pesci (“The Irishman”)

Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore në rol dytësor:

Laura Dern (“Marriage Story”)

Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)

Nicole Kidman (“Bombshell”)

Jennifer Lopez (“Hustlers”)

Margot Robbie (“Bombshell”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një kastë në film:

“Bombshell” (Lionsgate)

“The Irishman” (Netflix)

“Jojo Rabbit” (Fox)

“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)

“Parasite” (Neon)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor në film televiziv apo mini-seri:

Mahershala Ali (“True Detective”)

Russell Crowe (“The Loudest Voice”)

Jared Harris (“Chernobyl”)

Jharrel Jerome (“When They See Us”)

Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore në film televiziv apo mini-seri:

Patricia Arquette (“The Act”)

Toni Collette (“Unbelievable”)

Joey King (“The Act”)

Emily Watson (“Chernobyl”)

Michelle Williams (“Fosse/Verdon”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor në seri të zhanrit dramë:

Sterling K. Brown (“This Is Us”)

Steve Carell (“The Morning Show”)

Billy Crudup (“The Morning Show”)

Peter Dinklage (“Game of Thrones”)

David Harbour (“Stranger Things”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore në seri të zhanrit dramë:

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor në seri komike:

Alan Arkin (“The Kominsky Method”)

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)

Bill Hader (“Barry”)

Andrew Scott (“Fleabag”)

Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor në seri komike:

Cristina Applegate (“Dead to Me”)

Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një ansambël në një seri të zhanrit dramë:

“Big Little Lies” (HBO)

“The Crown” (Netflix)

“Game of Thrones” (HBO)

“The Handmaid’s Tale” (Hulu)

“Stranger Things” (Netflix)

Performancë e jashtëzakonshme nga një ansambël në seri komike:

“Barry” (HBO)

“Fleabag” (Amazon)

“The Kominsky Method” (Netflix)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)

“Schitt’s Creek” (CBC Television)

Performancë e jashtëzakonshme aksion nga një ansambël kaskaderësh në seri të zhanrit dramë:

“Game of Thrones”

“GLOW”

“Stranger Things”

“The Walking Dead”

“Watchman”

Performancë e jashtëzakonshme aksion nga një ansambël kaskaderësh në film:

“Avengers: Endgame”

“Ford v Ferrari”

“The Irishman”

“Joker”

“Once Upon a Time in Hollywood”

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483