SPORT

Williams e pakënaqur, përkundër kalimit në rundin e radhës të Australian Open

Serena Williams bëri të ditur se është e irrituar shkaku i formës së saj, përkundër që arriti ta mposhtë sllovenen Tamara Zidansek për të kaluar në rundin e tretë të turneut Australian Open.

Amerikania 38-vjeçare, i cili është në kërkim për ta barazuar rekordin prej më së shumti titujve (24) të Grand Slams, e mposhti sllovenen Zidansek 6-2 6-3 në 78 minuta lojë.

Megjithatë, Williams i bëri disa gabime të pazakonte gjatë seteve të Zidansekut, para se ta fitonte të gjithë ndeshjes. Përkundër rezultatit përfundimtar, ajo u shpreh e pakënaqur.

“Unë bëra shumë gabime radhazi dhe u detyrova të luftoj kundër problemeve të mira të brendshme”, tha Williams, pas përfundimit të ndeshjes.

“Unë e dija se duhet të luaja më mirë sesa aq dhe se nuk duhej të vazhdoja të bëja gabime të pakuptimta në atë mënyrë, përndryshe kjo do të kishte qenë një natë e gjatë për mua”.

Williams tani do të përballet me kinezen Wang Qiang, e cila e kishte pësuar një disfatë të thellë kundër Williams në US Openin që u zhvillua në shtator.