SPORT

Wilder mposhtë përsëri Ortizin dhe mbretëron si kampion bote në boks

Deontay Wilder dhe Luis Ortiz përsëri janë përballur mes vete dhe përsëri fitues është boksieri amerikan.

Dueli i dy boksierëve është zhvilluar në Las Vegas dhe ka qenë një duel spektakolar, ku Wilder në fund ka triumfuar falë nokautimit që i bëri kundërshtarit.

Ishte një meç spektakolar nga dy boksierët, por që nuk shkoi deri në fund, pasi amerikani në raundin e shtatë i dha fund dilemës se kush do ta fitojë këtë përballje.

Deontay Wilder pasi nokautoi Luis Ortizin. (Photo by Steve Marcus/Getty Images)

Po zhvillohej raundi i shtatë, kur Wilder me një goditje të tmerrshme në kokën e Ruiz e nokautoi boksierin kubanez për ta fituar meçin.

40-vjeçari pasi pranoi atë goditje në kokë nuk mundi të ngrihej në këmbë dhe Wilder e fitoi edhe meçin e dytë përballë tij, pasi të njëjtën gjë e kishte bërë edhe në vitin 2018.

Deontay Wilder. (Photo by Steve Marcus/Getty Images)

Për 34-vjeçarin amerikan, kjo ishte fitorja e 41-të në karrierë, ndërsa e 40-ta me nokaut.

Wilder vazhdon të mbretërojë si kampion bote në WBC.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.