Kosova

Vuçiq: Ne e morëm në pyetje Milan Radoiçiqin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka komentuar vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, e cila e ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale për tërheqjen e urdhërarrestit ndaj nënkryetarit të Listës Serbe, Milan Radoiçiq, i cili ishte i dyshuar për veprën penale “Pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminal të organizuar. Vuçiq ka thënë se “ne e dinim gjatë gjithë kohës që Radoiçiq nuk mori pjesë në vrasjen e Oliver Ivanoviqit”.

“Kam lexuar lajmet, por nuk jam i sigurt se çfarë saktësisht ka atje, sepse nuk e besoj kurrë derisa të kalojnë disa ditë, kështu që nuk jam i bindur për ato që kanë thënë autoritetet shqiptare në Prishtinë. Unë ju kam informuar në lidhje me të disa herë, më shumë se dy herë. Ju dëgjoni se si Milan Radoiçiq është autori i vrasjes, dhe Vuçiq është porositësi i fshehur, dhe çfarë do të bëjmë tani”, pyeti Vuçiq, duke iu përgjigjur një pyetjeje të një gazetari se si ai e komenton lajmin.

Ai thotë se “autoritetet serbe e morën në pyetje Radoiçiqin”.

“Ai ra në tema të tjera, por ai e kaloi çështjen e vrasjes së Oliver Ivanoviqit, ne e dinim me siguri se ai nuk merrte pjesë në të”, deklaroi Vuçiq.

Ai shton se përkundër kësaj, “ne kemi qenë duke dëgjuar gënjeshtra në lidhje me të për dy vjet”, ndërsa theksoi se tani “një gënjeshtër po bie në kohë”.

“Po tregohet se si ishin ato histori dhe sa të pabazuara ishin. Presidenti i një vendi u akuzua për pjesëmarrje në një vrasje”, tha Vuçiq.

“Toka e parajsës është betuar se të gjitha sekretet do të zbulohen”, shtoi ai.

Ai kujtoi deklaratat e forta kundër tij nga e veja e Oliver Ivanoviqit.

Vuçiç pyeti nëse dikush kërkoi falje për këtë dhe tha se “gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra”.

Më 23 nëntor të vitit të 2018,  Policia e Kosovës zhvilloi një operacion të kërkimit në veri të vendit me qëllim të arrestimit të Milan Radoiçiq i cili nuk u gjet në vendqëndrimin e tij ndërsa gjatë këtij operacioni u arrestuan katër persona. Për të u lëshua urdhërarrest më 14 gusht 2020.