Bota

Vritet myftiu i kryeqytetit të Sirisë nga shpërthimi i një bombe në makinë

Një udhëheqës i shquar mysliman sirian i ngarkuar me rajonin e Damaskut u vra të enjten kur një bombë e vendosur në makinën e tij shpërtheu jashtë kryeqytetit, tha agjencia shtetërore e lajmeve SANA.

Sipas Al Jazeera, Adnan al-Afiyuni, myftiu sunit mysliman për provincën e Damaskut, u konsiderua të ishte afër presidentit Bashar al-Assad i cili vjen nga degët alawite të Islamit Shia.

Monitoruesi i luftës i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) tha se dijetari mysliman 66-vjeçar luajti një rol kryesor në arritjen e marrëveshjeve të pajtimit me luftëtarët rebelë në periferi të kryeqytetit gjatë luftës nëntë-vjeçare të vendit.

Afiyuni vdiq “si rezultat i një pajisje shpërthyese të vendosur në makinën e tij” në qytetin Qudssaya, në veriperëndim të kryeqytetit, SANA citoi të thoshte ministria e vakëfeve.

Në shtator 2016, Afiyuni drejtoi lutjet ndërsa al-Assad bëri një paraqitje të rrallë në publik për të festuar festivalin mysliman Eid al-Adha në Daraya jashtë Damaskut pasi rebelët e fundit u evakuuan muajin e kaluar nën një marrëveshje dorëzimi.

Udhëheqësi mysliman, i cili mbante një mjekër të gjatë të bardhë, e vlerësoi qytetin si një shembull për Sirinë. Ai u tha atyre që dëgjonin se Daraya ishte “provë e gjallë për të gjithë sirianët se e vetmja mundësi në dispozicionin tuaj është pajtimi dhe braktisja e luftimeve”.