Kosova

Vonesat në konstituimin e Kuvendit nuk mund ta vënë në

Mungesa e marrëveshjes për koalicionin mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike do ta përsëriste situatën e viteve 2014 dhe 2017, kur partia fituese kishte vonuar emrin e kandidatit për kryetar të Kuvendit.

Vonesat eventuale në konstituimin e Kuvendit nuk do të mund ta vinin në lëvizje as Gjykatën Kushtetuese, qoftë nga presidenti apo ndonjë organ tjetër. Sipas interpretimit të juristëve, kjo do ta çonte në pafundësi zgjedhjen e kryeparlamentarit, shkruan sot “Koha Ditore”.

Në mungesë të takimeve me partnerin e vetëm potencial për koalicion, VV-ja e ka bërë të qartë se nuk do ta nxjerrë emrin e kandidatit për kryetar të Kuvendit. Megjithëse ka mospajtime rreth postit të presidentit, zyrtarë të VV-së janë shfaqur optimistë që marrëveshja do të arrihet deri në fund të kësaj jave.

Bllokadat

Në dy palë zgjedhjet e fundit zgjedhja e kryeparlamentarit ishte bërë pas ngërçeve për shkak të mungesës së marrëveshjes. Derisa në vitin 2014 u kërkua interpretim prej Gjykatës Kushtetuese pas gjashtë muajsh bllokadë, edhe në vitin 2017, partia fituese kishte vonuar kandidatin në mungesë të marrëveshjes.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//oackoubs.com/4/3473483