Rajoni

Vizita e Pompeos në Kroaci ka për fokus Ballkanin Perëndimor

Uashington, 25 shtator – Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, do të zhvillojë javën e ardhshme një vizitë zyrtare në Kroaci për të diskutuar situatën e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor, por edhe për mundësinë e heqjes së vizave të hyrjes në SHBA për shtetasit kroatë, deklaroi ministri i Jashtëm kroat, Goran Grliq Radman, duke specifikuar se data e saktë e vizitës do të bëhet e njohur për pak ditë.

Pompeo do të ndalet në Dubrovnik, ku do të takohet me kryeministrin kroat Andrej Plenkoviq dhe ministrin Radman.

Në qendër të bisedimeve, sipas ministrit, do të jetë Ballkani Perëndimor.

Për 27 vendet e BE-së, SHBA-ja ende kërkojnë viza hyrëse për qytetarët e Bullgarisë, Rumanisë, Qipros dhe Kroacisë. Shtypi lokal ka shkruar vazhdimisht se vizat për kroatët mund të jenë shfuqizohen me shumë probabilitet nga viti i ardhshëm.

Gazeta ”Jutarnji list”, duke përmendur burime diplomatike, tregon që midis temave që do të diskutohen me Pompeon do të jetë gjithashtu prezantimi i rrjetit 5G dhe qëllimi i Uashingtonit për të sigurojnë kontrata për kompanitë amerikane duke përjashtuar ato kineze/ANSA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.