KULTURË

Video/ Rama poston videon ku shihet xhamia e restauruar e Delvinës

Ka përfunduar restaurimi i xhamisë Gjin Aleksi në Rusan të Delvinës. Ajo është monument kulture i kategorisë së parë.

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në facebook ka treguar pamjet e xhamisë pas restaurimit. Rama shkruan se puna e bërë i ktheu shkëlqimin xhamisë së harruar prej dekadash.

“MIRËMËNGJES 😊
dhe me xhaminë e Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës, monument kulture i kategorisë së parë, që i rikthyem shkëlqimin e harruar dekada me radhë ju uroj një fundjavë të mbarë!🌞”- shkruan Rama në facebook.

Xhamia e Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës është ndërtuar në shekullin 16 mbi rrënojat e një kishe bizantine. Në oborrin e saj gjenden si një kishë ashtu dhe një teqe. Ky monument kulture është i llojit “Arkitekturë”, dhe mori statusin në vitin 1963.

MIRËMËNGJES 😊 dhe me xhaminë e Gjin Aleksit në Rusan të Delvinës, monument kulture i kategorisë së parë, që i rikthyem shkëlqimin e harruar dekada me radhë ju uroj një fundjavë të mbarë!🌞

Gepostet von Edi Rama am Freitag, 19. Juni 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published.