Bota

VIDEO/ 6 të vdekur dhe 225 të plagosur në Turqi

Janë 6 të vdekur dhe 225 persona janë plagosur.

Ky është bilanci i deritanishëm zyrtar nga tërmeti i fuqishëm që goditi mbrëmjen e sotme pjesën Lindore të Turqisë.

Ministri i brendshëm turk, Süleyman Soylu pohoi se raportohet për disa ndërtesa të shembura.

Pjesa Lindore e Turqisë në një situatë të rëndë pas tërmetit të fuqishëm mbrëmjen e sotme.

Në rrjet janë shpërndarë video të ndryshme që tregojnë pallate të shembura dhe forcat e shpëtimit dhe emergjencave në vend duke ndërhyrë.

Njerëz të tjerë nëpër rrugë që kërkojnë të afërmit e tyre, ndërsa ka ende operacione evakuimi.

Në këtë pjesë të Turqisë temperaturat pritet të shkojnë deri në -12 gradë gjatë natës. /Syri.net

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.