Bota

Vdesin 4 pasagjerë nga koronavirusi, ishin izoluar në anijen e bllokuar në Panama

Katër pasagjerë kanë vdekur në bordin e MS Zaandam, një anije lundrimi aktualisht në brigjet e Panamasë me mbi 130 pasagjer që vuajnë nga simptoma të ngjashme me gripin, ku të paktën dy prej të cilëve kanë koronavirus, tha operatori i anijes të Premten.  

Zaandam kishte qenë në një lundrim në Amerikën e Jugut që u nis nga Argjentina në 7 mars dhe ishte planifikuar të përfundonte në San Antonio, Kili më 21 mars, raporton Reuters.

Askush nuk e ka zbritur nga anija që kur u fut në Punta Arenas, Kili gati dy javë më parë.  

Holland America Line, operatori, tha në një deklaratë se “mund të konfirmojë se katër pasagjer më të vjetër kanë vdekur”.  

Gjithësej ka 1.243 pasagjer dhe 586 ekuipazhë në bord, si dhe katër mjekë dhe katër infermierë, thuhet në deklaratë.  

Një numër i konsiderueshëm i shtetasve amerikanë kanadezë, australianë dhe holandezë janë midis pasagjerëve të mbërthyer në bord, sipas raporteve të mediave nga vendet e tyre përkatëse.  

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.