Bota

Vdes mjeku i parë që luftonte koronavirusin në Afganistan

Afganistani raportoi për vdekjen e mjekut të parë që ndodhej në vijën e frontit të luftës kundër koronavirusit.

Zëdhënësi i Ministrisë afgane të Shëndetësisë tha se mjeku punonte në një spital privat në Kabul dhe se 20 kolegët e tij do të testohen tani për koronavirus.

Mediat lokale e identifikuan mjekun si Hanifullah Hanif dhe thanë se ai ka vdekur të dielën.

Afganistani ka konfirmuar 367 raste me koronavirus, prej të cilave 10 kanë vdekur.

Provinca Herat, e cila kufizohet me Iranin, është goditur më së keqi.

Afganistani është ndër vendet më të varfra në botë, i shkatërruar nga lufta dhe me një sistem të dobët të shëndetit publik.