Bota

Vdes mjeku francez/ Babai ishte në pension, doli të ndihmonte kolegët

“Vala është këtu, kjo është një luftë, ajo do të zgjasë.

Mbroni më të dobëtin dhe sistemin tonë shëndetësor, por gjithashtu menaxhoni ‘stresin’ e shoqërisë dhe të përgatiteni për të përballuar një krizë të paparë financiare, një krizë në ekonominë reale”, kështu u shpreh presidenti i Francës, Emmanuelle Macron në një deklaratë për mediat, referuar shpërthimit të koronavirusit.


Pandemisë e koronavirusit, tashmë ka vrarë më shumë se 560 njerëz në vend, ndërsa i ka marrë jetën edhe një mjeku.

Vdekja e parë e një mjeku në Francë

Një mjek humbi jetën, pasi u infektua me koronavirusin e ri, njoftoi sot Ministri i Shëndetësisë, Olivier Véran, duke shtuar se ishte se kjo ishte vdekja e parë në rang mjekësh në Francë.

Viktima është një mjek urgjence nga Compiègne, në Oise, një nga departamentet e para që është prekur masivisht në Francë. Mjeku humbi jetën pas transferimit të tij në Lille.
Djali i viktimës tha sot: “Babai im sakrifikoi veten. Ai ishte në pension dhe mund të ishte ndalur, por ai vazhdonte të vinte sepse gjithmonë dëshironte të ndihmonte kolegët e tij. Ai punoi sepse e donte, ishte jeta e tij. Kjo është e padrejtë. Jemi të trishtuar dhe të zemëruar”.