KULTURË

Vdes kompozitori Ennio Morricone

MILAN, ITALY – DECEMBER 02: Ennio Morricone performs on stage on December 2, 2017 in Milan, Italy. (Photo by Sergione Infuso/Corbis via Getty Images)

Kinemaja botërore humbi një artist të madh. Ikona e kompozimeve të shumë filmave me nam botëror Ennio Morricone nuk jeton më.

Kompozitori i njohur italian vdiq në moshën 91 vjeçare si pasojë e komplikimeve shëndetësore që pësoi pas një rrëzimi.

Morricone i cili ishte fitues i dy çmimeve Oskar njihet për kolonat zanore të shumë filmave të njohur italianë dhe të kinemasë botërore.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483