Kosova

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Ka ndërruar jetë pacienti i prekur nga koronavirusi në Veri të Mitrovicë, i cili ishte transferuar në Nish të Serbisë ditën e diel, raporton Kossev

Lajmi për vdekjen e këtij pacienti në ditën e tretë pas pranimit në Qendrën Spitalore Klinike në Nish, u konfirmua nga Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Ndërsa sipas Milan Ivanoviq, i cili njoftoi për dy pacientë me koronavirus (njëri tashmë i ndjerë) nga veriu i Mitrovicës të dielën, në atë kohë që të dy pacientët u dërguan “në këmbët e tyre” dhe ishin në gjendje e mirë, si dhe që ky pacient kishte pneumoni të njëanshme, transmeton Klan Kosova.

Viktima e parë e koronavirusit nga veriu i Mitrovicës është mashkull i lindur më 1973, nga një fshat afër Bruces.

Milan Ivanoviç më parë kishte konfirmuar se pacienti kishte ardhur në Mitrovicë tri herë në javë për dializë dhe pohoi se mjekët kishin vepruar në përputhje me rregulloret sa i përket infektimit nga Covid-19.

Ata e kishin izoluar pacientin në një dhomë të veçantë, me një aparat special për dializë.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.