Rajoni

Vaksinat e para të financuara nga BE-ja mbërrijnë në Ballkan

Bashkimi Evropian ka filluar shpërndarjen e qindra mijëra vaksinave kundër koronavirusit në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Muajin e kaluar, Komisioni Evropian njoftoi se 651 mijë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech do të dorëzohen në Serbi, Bosnjë, Maqedoni të Veriut, Mal të Zi, Shqipëri dhe Kosovë nga maji deri në gusht, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Vaksinat financohen nga një paketë prej 70 milionë euro e miratuar nga Komisioni Evropian në dhjetor të vitit 2020.

Grupi i parë prej 1 mijë e 170 dozash arriti në Beograd të hënën, njoftoi komisionari evropian për fqinjësinë dhe zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Shumica e vendeve të Ballkanit kanë luftuar për të marrë vaksinat e koronavirusit, përveç Serbisë, e cila kishte nisur një fushatë të suksesshme të inokulimit kryesisht falë miliona doza të vaksinës “Sinopharm” të Kinës dhe dozave të vaksinës së Rusisë “Sputnik V”.

Të dy dozat janë aktualisht nën rishikim nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe nuk janë miratuar për përdorim në BE.

Varhelyi, i cili udhëtoi në rajon për të shpërndarë zyrtarisht vaksinat, hodhi poshtë kritikat e tilla si “diplomacia e vaksinave”.

“Dorëzimi i vaksinave konfirmon angazhimin tonë të vazhdueshëm për të siguruar mbështetje, siç kemi bërë që nga shpërthimi i pandemisë,” tha ai në pjesën e dytë të turneut të tij tre-ditor.

Ndërsa ishte në Bosnjë të Martën, Varhelyi përsëriti gjithashtu një premtim se BE “nuk do të shkatërrojë” Ballkanin Perëndimor në luftën e tyre kundër virusit.

Vaksinat e financuara nga BE-ja do të plotësojnë ato të siguruara nga skema COVAX e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në të cilën BE-ja kontribuon me 2.5 miliardë euro.

Dorëzimet e COVAX në kombet më pak të zhvilluara u vonuan ndjeshëm midis mungesave të të shtënave dhe disa kombe të Ballkanit kanë qenë duke luftuar për të blerë vaksinat COVID-19 direkt nga prodhuesit.

“Ne kujdesemi për këtë rajon, e ardhmja e tyre qëndron në Bashkimin Evropian,” tha zëdhënësi i BE Ana Pisonero të martën në Bruksel.

“Kjo është arsyeja pse ne jemi duke punuar për t’i mbështetur ata sa më mirë që të mundemi për t’u marrë me pandeminë.”