Bota

Turqia rrëzon dy aeroplanë sirianë në Idlib

Ushtria e Turqisë rrëzoi dy avionë luftarakë të Sirisë në Idlib, të dielën, si kundërpërgjigje për rrëzimin e një droni turk në këtë rajon.

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë përmes një postimi në Twitter ka bërë të ditur se forcat turke rrëzuan dy avionë SU-24.

Rrëzimi i aeroplanëve është konfirmuar edhe nga agjencia siriane e lajmeve Sana, sipas të cilës pilotët arritën të shpëtojnë duke u hedhur me parashuta.

Në këtë rajon, në veriperëndim të Sirisë, janë intensifikuar luftimet mes ushtrisë turke dhe asaj siriane. Ditë më parë u vranë 33 ushtarë turq në një aksion, për të cilin u fajësua edhe Rusia.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//cdrvrs.com/4/3473483