Bota

“TotalEnergies” tërhiqet nga projekti rus i naftës

Firma franceze e naftës dhe gazit “TotalEnergies” ka thënë se është tërhequr nga një projekt rus nafte.

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, “TotalEnergies” njoftoi se do të reduktonte aktivitetin e saj në Rusi dhe rezervoi një tarifë 4.1 miliardë dollarësh për dëmtim në një nga projektet e saj kryesore të gazit në ven, përcjell Klankosova.tv

Ajo ka premtuar se do të ndalojë blerjen e naftës dhe gazit rus deri në fund të vitit dhe nuk do të bëjë më investime atje.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort