Bota

Trump: Është e vështirë të arrihet marrëveshje me BE, pyesni Theresa May

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i ka thënë udhëheqësit britanik Boris Johnson se ai ‘bashkëndihet’ me përpjekjet e tija për të arritur një marrëveshje mbi Brexit, duke sugjeruar që Bashkimi Evropian do të jetë i pa kompromis dhe vështirë se do të arrihet një marrëveshje.

Duke folur në fund të samitit të G7 në Francë, Trump e lavdëroi hapur Johnson, i cili mori pushtetin muajin e kaluar, dhe tha se duhej të përpiqej të bënte diçka me Brexit, një detyrë që paraardhësja e tij Theresa May nuk kishte arritur të bënte.

Përkatësisht, ajo nuk arriti të arrijë një marrëveshje përmes Parlamentit tre herë dhe më pas u tërhoq nga pushteti dhe partia e saj.

Trump vuri në dukje se nuk do të ishte e lehtë dhe se “është shumë e vështirë të arrihet një marrëveshje me BE”.

“Thjesht pyesni Teresa May”, u shpreh ai.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//thaudray.com/4/3473483