Bota

Trump dëshiron të censurojë librin e John Bolton, e quan “tradhtar”

Presidenti Donald Trump i ka thënë stafit të tij në Shtëpinë e Bardhë se e shikon John Bolton si “tradhtar”, dhe se ai do të kërkojë të bllokojë botimin e librit.

“Ne do të përpiqemi të bllokojmë botimin e librit”, tha zoti Trump, sipas The Indipedente.

“Pasi të largohem nga detyra, ai mund ta bëjë këtë. Por jo sa jam unë në Shtëpinë e Bardhë”.

Libri i John Bolton ka premtuar të zbulojë momente kyçe midis tij dhe Trump dhe saga e presidentit të Ukrainës, një sagë që çoi në akuzimin tij nga Dhoma e Përfaqësuesve.

Në një paraqitje të kohëve të fundit në Universitetin Vanderbilt, ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Obamës, Susan Rice sulmoi Bolton për dështimin për të dëshmuar në seancat e fajësimit dhe tha se ajo “nuk mund të imagjinonte” të frenonte informacionin kritik nga populli amerikan për ta ruajtur atë për një libër. Bolton këmbënguli se dëshmia e tij nuk do të kishte ndryshuar votën e Senatit për zbardhjen e rastit.

Ndërsa Senati filloi një gjyq në fund të janarit me akuzat e Dhomës që Trump abuzoi fuqinë e zyrës së tij dhe pengoi Kongresin, New York Times raportoi se kishte mësuar një detaj kyç të pretenduar nga Bolton në dorëshkrimin e tij, që Trump i tha atij po kushtëzonte lëshimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën nëse qeveria e saj do të ndihmonte në hetimin e ish-presidentit Joe Biden dhe djalit të tij.

Demokratët kërkuan që Bolton të thirrej për të dëshmuar në gjyqin e Senatit, por republikanët i hodhën poshtë ato thirrje.

Avokati i Bolton, Charles Cooper, nuk pranoi të komentojë të premten për pretendimin e materialit të klasifikuar dhe premtimin e presidentit për të bllokuar botimin e librit.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.