Bota

Trondit ‘dezertuesi’ kinez, tregon si e përhapi qëllimisht Kina COVID-19

Ish-pjesëtari i Partisë Komuniste, Wei Jingsheng, ka dalë me një deklaratë të fortë në lidhje me pandeminë e COVID-19. Sipas tij, Lojërat Ushtarake Botërore në tetor të vitit 2019 mund të kenë vepruar si ngjarja e parë e përhapjes së virusit.

Turneu ndërkombëtar për atletët ushtarak u mbajt në Wuhan – origjina e pandemisë Covid-19, dy muaj para se Kina të njoftonte Organizatën Botërore të Shëndetit për rastet e para atje.

“Mendoj se qeveria kineze do të përfitonte nga ky rast për të përhapur virusin gjatë Lojërave Ushtarake, pasi shumë të huaj do të shfaqeshin atje”, tha ai.

Wei pretendon se ishte në dijeni se autoritetet kineze po eksperimentonin me “armë të çuditshme biologjike” dhe u përpoq të paralajmëronte SHBA-të, por nuk pati sukses.