Disa të vrarë dhe të plagosur nga një sulm me thikë në Gjermani

Policia gjermane ka njoftuar se nga një sulm me thikë në qytetin Vëcburg të Gjermanisë kanë mbetur të vrarë disa persona. Mediat raportuan se tre persona u vranë dhe së paku gjashtë të tjerë u plagosën.

Pjesëtarët e policisë e kanë plagosur sulmuesin dhe më pas e kanë arrestuar.

Identiteti i sulmuesit dhe motivi i sulmit nuk u njoftuan, por policia tha se bëhet fjalë për një 24 vjeçar somalez. Policia u kërkoi përdoruesve të rrjeteve sociale të përmbahen nga spekulimet e motiveve të sulmit.

Hetuesit kanë gjetur dokumentacionin që tregon se burri “ishte trajtuar në një institucion psikiatrik”, tha Joachim Herrmann, ministër i Brendshëm i landit të Bavarisë.

Sipas mediave lokale, gjatë incidentit burri sulmoi një grua me thikë dhe pasi kalimtarët u përpoqën ta ndihmonin gruan, burri filloi t’i sulmonte ata.

Policia thotë se një person i vetëm e ka kryer sulmin dhe nuk ka ndonjë rrezik tjetër për qytetarët.

Vëcburg, një qytet me rreth 130,000 banorë gjendet midis Munihut dhe Frankfurtit.

Go to TOP