Bota

Tre ushtarë të NATO-s vriten nga një sulm vetëvrasës në Afganistan

Ushtria amerikane ka raportuar se një sulm vetëvrasës me bombë në lindje të Afganistanit ka lënë të vrarë tri forca të NATO-s. Një ushtar amerikan dhe dy ushtarë afganë janë plagosur në sulmin e së dielës.

Grupi talebanë ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Wahida Shahkar, zëdhënëse e provincës Parwan, tha se sulmi ndodhi afër qytetit Charakar.

NATO ka përmbyllur misionin në Afganistan më 2014, por disa trupa ende ofrojnë mbështetje dhe trajnime për ushtarët afganë.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483