Show Biz

“The Simpsons” parashikoi ngritjen e famës së Greta Thunberg?

Përdoruesit e mediave sociale po pretendojnë se seriali i famshëm amerikan “The Simpsons” parashikuan ngritjen e aktivistes mjedisore adoleshente, Greta Thunberg, duke theksuar se ajo mbart një ngjashmëri të mrekullueshme me personazhin e serialit, Lisa Simpson.

Të hënën, 16-vjeçarja Greta mbajti një fjalim të pakënaqur ndaj drejtuesve botërorë në Samitin e OKB së për ndryshimet klimatike, në të cilin ajo ligjëroi për nevojën e ndryshimit të madh të politikave për të shpëtuar mjedisin dhe turpëroi ata liderë që nuk bëjnë më shumë se sa duhet në këtë drejtim.

Fansat e serialit “The Simpsons” që atëherë kanë qenë të shpejtë për të vënë në dukje se tetë vjeçarja Lisa Simpson ka mbajtur fjalime të ngjashme dhe ka bërë thirrje për të njëjtin ndryshim gjatë 30 viteve të shfaqjes së animuar, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Greta ka organizuar disa protesta për veprime mbi ndryshimin e klimës, dhe iu drejtua Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimin e Klimës në vitin 2018 para fjalimit të saj në Samitin e Organizatës së Aksionit të Klimës këtë javë.

“Njerëzit po vuajnë. Njerëzit po vdesin. Ekosistemet e tera po shemben. Ne jemi në fillimin e një zhdukjeje masive, dhe gjithçka për të cilën mund të flisni është paraja dhe përrallat e rritjes së përjetshme ekonomike. Si guxoni’, tha ajo në samit.

Greta ka organizuar disa protesta për veprime mbi ndryshimin e klimës, dhe iu drejtua Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimin e Klimës në vitin 2018 para fjalimit të saj në Samitin e Organizatës së Aksionit të Klimës këtë javë.

“Njerëzit po vuajnë. Njerëzit po vdesin. Ekosistemet e tera po shemben. Ne jemi në fillimin e një zhdukjeje masive, dhe gjithçka për të cilën mund të flisni është paraja dhe përrallat e rritjes së përjetshme ekonomike. Si guxoni’, tha ajo në samit.

Siç vë në dukje LadBible, fjalimi i Gretës duket se bën jehonë atë që Lisa u tha shokëve të klasës në një episod të vitit 2009, të serialit “The Simpsons”.

Në skenë, ajo dhe shokët e saj të klasës po imagjinojnë se si do të duket qyteti i tyre i Springfield në vitin 2050, duke supozuar se Springfield nuk do të ekzistojë as në vitin 2050 për shkak të ndryshimit të klimës.

“Me ngrohjen globale duke bllokuar CO2 brenda atmosferës sonë helmuese, oqeanet tanë super të nxehur do të ngrihen, duke mbytur ultësirat tona, duke lënë atë që ka mbetur nga njerëzimi duke pjekur në shkretëtira atë që dikur ushqenin botën”, u tregon me zemërim personazhi i animuar shokëve të saj të tronditur.

Ishte vështirë për herën e parë kur Lisa ndau pasionin e saj për mjedisin. Ajo ka qenë një vegjetariane për gjatë gjithë serialit, dhe gjithashtu ka avokuar për riciklimin, ruajtjen e burimeve natyrore dhe mbështetjen e nismave të tjera mjedisore.

Ajo gjithashtu u ka ligjëruar politikanëve më parë. Nëse kthehemi në episodin e vitit 1991, Lisa shkon në Washington, dhe u jep një fjalim për korrupsionin në Kongres.

Dhe fansat nuk mund të ndihmojnë por nuk janë të befasuar nëse Greta duket sikur po merr një faqe nga libri i Lisa Simpson.

“Greta Thunberg është një jetë e vërtetë si Lisa Simpson dhe unë e respektoj atë”, ka cekur një fans në Twitter.

“Greta Thunberg ekspozon energjinë e madhe të Lisa Simpsonit”, shkroi një tjetër në Twitter, ndërsa një i tretë shkroi: “Greta Thunberg është në thelb një rigjenerim i Lisa Simpson”.

Përveç dhjetëra fansave të “The Simpsons” që po shkruajnë në Twitter rreth kësaj çështje, mijëra të tjerë po mbështesin idenë në Reddit.

“The Simpsons” i është besuar parashikimit të ngjarjeve të panumërta botërore, përfshirë presidencën e Donald Trumpit.

Në një episod të vitit 2000 të quajtur “Bart to the Future”, seriali parashikon që Lisa një ditë do të bëhet Presidente e Shteteve të Bashkuara.

Në një mbledhje të kabinetit, ajo thotë: “Ne trashëguam mjaft krizën e buxhetit nga Presidenti Trump”.

Kur Trump u zgjodh 16 vjet më vonë president, shkrimtari Dan Greaney i tha Hollywood Reporter: “Ishte një paralajmërim për Amerikën. Kjo thjesht dukej si ndalesa logjike e fundit para se të binte në fund. Ai ishte ngritur sepse ishte në përputhje me vizionin e Amerikës duke shkuar i çmendur”.

Dhe krijuesi Matt Groening i tha The Guardian: “Ne parashikuam se ai do të ishte president përsëri në vitin 2000 – por [Trump] ishte sigurisht emri i shakasë më absurd i vendndodhjes që mund të mendonim në atë kohë, dhe kjo është akoma e vërtetë. Është përtej satirës”.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.