Show Biz

Terry Jones e dhuron trurin për shkencë

Legjenda e Monty Python, Terry Jones, ua ka dhuruar trurin e tij studiuesve të dementis. Ai vdiq tij të martën e kaluar.

Familja e Jones konfirmoi për gazetën britanike “Sunday Telegraph” se truri i tij i është shtuar bankës në Institutin e Neurologjisë, pjesë e University College London (UCL), ku ai u trajtua pasi u diagnostikua me dementi frontotemporale (FTD) në vitin 2015.

Sipas publikimit, ai u regjistrua si dhurues pas diskutimeve me mjekun dhe familjen e tij, dhe iu nënshtrua procedurës për heqjen e organit menjëherë pas vdekjes së tij.

Duke sqaruar se si gjesti i regjisorit të “Monty Python’s Life of Brian” do ta ndihmonte ekipin e tij për hulumtimin e dementisë, profesori Thomas Warner, drejtori i Brain Bank në UCL, tha: “Sasia që e kemi mësuar nga studimi i trurit është fenomenale. Me teknologji tani mund të mësojmë se çfarë ndodh në qelizat individuale. Ne gjithashtu sigurohemi që diagnoza në jetë të jetë e saktë.” Disa nga indet e trurit nga banka UCL dërgohen në të gjithë botën për t’u studiuar nga studiuesit.”

Jones filloi të shfaqë simptoma të demencës në vitin 2014, kur ai nuk ishte në gjendje t’i kujtonte të gjitha rreshtat e tij për shfaqjet e ribashkimit të Monty Python, dhe u diagnostikua me afazi primare progresive, një formë kjo e FTD, shkruan KOHA Ditore.

Duke folur për The Guardian në vitin 2017, Pythonisti dhe shoku i ngushtë Michael Palin, kujtoi se si shkrimtari, regjisori dhe komediani reagoi me sëmundjen e tij me elegancë.

“Gjëja që më habiti ishte se Terry reagoi ndaj diagnozës së tij,” tha aventurieri televiziv. “Ai ishte shumë i sinqertë për këtë dhe do t’i ndalonte njerëzit në rrugë dhe t’u thoshte atyre: Unë kam dementi, e dini. Lobi im frontal i trurit është zhdukur. ‘Ai e dinte saktësisht se çfarë po ndikonte tek ai dhe dëshironte ta ndante këtë njohuri, sepse i tillë është Terry.”

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483