Bota

Tërmeti me magnitudë 4.8 godet ishullin Grek

Një tërmet me një magnitudë prej 4,8 ka tronditur ishujt e Greqisë në juglindje të Detit Egje.

Asnjë vdekje ose dëme materiale nuk u raportua nga zyrtarët të premten, transmeton Telegrafi.

Instituti Sizmik i Universitetit të Athinës tha që tërmeti nënujor pati një epiqendër 39 km në veriperëndim të Karpathos dhe ndodhi menjëherë pas orës 6 të mëngjesit, me kohën lokale.

Karpathos shtrihet midis ishujve turistikë popullorë të Rodos dhe Kretës në një pjesë të prirur nga tërmetet në Greqi, e cila është një nga zonat më aktive në botë sizmike.

Por, ndërsa tërmetet janë të zakonshme në Greqi, vdekjet dhe dëmtimet e mëdha janë të rralla.

Muajin e kaluar, një tërmet me madhësi 6.8 ballë goditi Turqinë fqinje, duke vrarë 41 njerëz dhe plagosur 1600.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//dopansearor.com/4/3473483