Rajoni

FOTO/ Zagrebi shkundet nga tërmeti 5.3 ballë!

Dy tërmete të fortë tronditën Zagrebin dhe Kroacinë veriperëndimore të Dielën në mëngjes. Termeti i parë Ishte jashtëzakonisht i fortë ku u regjistrua në Ora 6:24, dhe sipas të dhënave të EMSC, ishte 5.3.

Qytetarët dolën në rrugë me frikë nga rreziku i shembjeve, ata kishin parë rrugëve copa të thyera të fasadave, pllaka që bie mure të rrëzuara plotësisht.

Në disa lokacione, gurë bie mbi makinat e parkuara. Katedralja e Zagrebit u dëmtua gjithashtu: maja e njërës nga kullat u rrëzua. Sipas lexuesve tanë, pati një shembje të një ashensori në një rrokaqiell në Rrugën Domany Brothers.

Qytetarët raportojnë se raftet, objektet e ndryshme, llambadarët po binin në banesat e tyre … Në disa pjesë të qytetit, energjia elektrike dhe uji humbën. Vetëm pas tërmetit të parë nëpër metropol, mund të dëgjoheshin sirena nga shërbime të ndryshme urgjente.

Në momentin kur shumë menduan se kishte mbaruar, në 7:01 të mëngjesit, Zagrebi u trondit nga një tërmet tjetër jashtëzakonisht i fortë. Në raportin e saj paraprak, EMSC deklaroi se madhësia ishte 5.0, dhe se epiqendra ishte 10 kilometra në veri të Zagrebit, ose dy kilometra në juglindje të Kaçinës në një thellësi prej pesë kilometrash.

Edhe pas kësaj rreziku, sirena u dëgjuan në të gjithë qytetin, dhe disa dëme të reja duket se kanë ndodhur. Qytetarët përsëri filluan të raportojnë objekte që bien në apartamentet e tyre.

Deri më tani, nuk ka raporte për viktima, dhe është ngritur Mbrojtja Civile e qytetit të Zagrebit, tha kreu i asaj zyre, Pavle Kalinic.

Nuk ka të lënduar në Qendrën 112. Mësohet se ata po marrin raporte nga shumë qytetarë dhe se janë në terren për shkak të zjarreve dhe zjarrfikësve.

Tërmeti, sipas raportimeve nga lexuesit e Jutarni.hr, u ndje edhe në pjesën më të madhe të Kroacisë veriore, Banovina dhe Podravina.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//soaheeme.net/4/3473483