Bota

Tërmeti 5.6 ballë në Greqi shemb shtëpi në Parga e Kanalaki

Një tërmet i fortë me madhësi 5.6 me madhësi në shkallën Richter ndodhi në orën 2:49 të mëngjesit me orën lokale të Greqisë,  14 kilometra në verilindje të Pargës.Tërmeti u ndje veçanërishtnë Thesproti dhe Prevezë, ku njerëzit ishin zgjuar në panik. Ai u ndje edhe në Janinë në Arta, Korfuz dhe në zonën më të gjerë.

Thellësia fokale, sipas Institutit Gjeodezik të Athinës, ishte 10 kilometra, me të njëjtën madhësi si tërmeti 4.3 Richter që ndodhi 21 minuta para mesnatës.

PAMJE NGA QYTETI I VOGEL KANALAQI

Tërmeti i fortë në Parga, sipas informacioneve që vijnë nga zona, ka shkaktuar dëme serioze në Kanalaki. Në veçanti, disa shtëpi të vjetra janë shembur dhe shumë banorë janë dëmtuar. Po ashtu në rrjetin rrugor krahinor kanë pasur rrëshqitje të dheut dhe rrëzime gurësh. Jo shumë kohë më parë, energjia elektrike u rivendos në zonën që ishte ndërprerë për disa orë.

Gerasimos Chouliaras, Drejtori i Kërkimit i Institutit të Gjeodinamikës në Athinë, postoi në postimin e tij në facebook:

“Tërmeti në Greqinë perëndimore pritej nëse i mbani mend lëkundje në Parga dhe Karditsa muajve të fundit, dhe unë nuk po parashikoj një zhvillim më të madh  këtë kohë, mos u shqetësoni. “

Presidentët e komunitetit si dhe këshilltarët lokalë u shpërndanë  në fshatra për të marrë një pamje të situatës pas këtij tërmeti të fortë.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.