Bota

Tërmet i fuqishëm në Australi, shkatërrohen dhjetëra ndërtesa

Një tërmet i fuqishëm 5.9 Rihter goditi pjesë juglindore të Australisë, duke shkaktuar dëme në dhjetëra ndërtesa në Melbourne.

Lëkundja u regjistrua në orët e para të mëngjesit dhe epiqendra e tij ishte në Mansfielt, jo shumë larg kryeqytetit të shtetit viktorian.

Kryeministri Morrison doli në një konferencë për shtyp duke u shprehur se fatmirësisht nga tërmeti nga ka asnjë me lëndime serioze dhe ky ishte lajmi më i mirë.

Tërmeti i mëngjesit u pasua nga disa lëkundje më të vogla, që nuk shkaktuan probleme./A2