Të paktën nëntë të vrarë në një rrëmujë në stadiumin e El Salvadorit

Të paktën nëntë persona kanë vdekur pas një rrëmuje në një stadium futbolli në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador, thanë zyrtarët.

Policia tha se shtatë burra dhe dy gra ishin midis të vdekurve dhe të gjithë mbi 18 vjeç.

Përplasja ndodhi gjatë një ndeshjeje midis ekipit vendas Alianza dhe ekipit Fas me bazë Santa Ana në stadiumin Monumental.

Më pas ndeshja u pezullua.

Fatkeqësia thuhet se ndodhi pasi filloi një rrëmujë kur një numër i madh tifozësh u përpoqën të hynin në stadium pasi portat ishin mbyllur.

Të dy skuadrat ishin përballur në një ndeshje çerekfinale të divizionit kryesor të vendit dhe pamjet e shpërndara nga mediat lokale dukeshin se tregonin tifozët që përpiqeshin të rrëzonin barrikadat në hyrje të stadiumit, shkruan BBC.

“Ishte një ortek tifozësh që kapërceu portën”, u tha gazetarëve një vullnetar i grupit të ndihmës së parë të komandove të shpëtimit. “Disa ishin ende nën metalin në tunel. Të tjerë arritën në tribuna dhe më pas në fushë dhe u mbytën”.

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit, tha se policia do të kryejë një “hetim shterues” për atë që ndodhi.

“Kushdo që të jenë fajtorët, ata nuk do të mbeten pa u ndëshkuar”, tha ai në Twitter.

Ministri i Shëndetësisë i El Salvadorit, Francisco Alabi, shkroi në Twitter se qeveria kishte vendosur ambulanca në stadium, ndërsa të lënduarit u dërguan në institucione të ndryshme publike për trajtim.

Alabi gjithashtu bëri thirrje që publiku të evakuojë me kujdes zonën për ta bërë më të lehtë për ekipet mjekësore të kryejnë punën.

Në një deklaratë të shkurtër, Federata Salvadorane e Futbollit tha se i vjen keq për atë që kishte ndodhur dhe shprehu mbështetje për familjet e viktimave.

Go to TOP