Bota

Tajfuni “Hagibis” godet Japoninë, 19 të vdekur dhe 100 të plagosur

Tajfuni më i fuqishëm i vitit “Hagibis” ka nisur në anën lindore të Japonisë, duke u zhvendosur së fundmi në qendër të vendit.

Raportohet se së paku 19 është numri i viktimave e ndërsa 100 të tjerë kanë mbetur të plagosur, raporton Tch.

Shtatë milionë njerëz janë evakuuar dhe 16 rezultojnë ende të humbur pas stuhisë me shpejtësi 140km/orë që goditi vendin këtë të shtunë.

Shpejtësia e Hagibisit pritet të shkojë deri në 215 km/h. Operatori i Energjisë Elektrike njofton se 376,000 shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike dhe 14,00 pa ujë.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.