Kombëtare

Tahiri prej tre orësh në Gjykatë, ish-ministri paraqet mbrojtjen prej 138 faqesh voluminoze

Prej 3 orësh vijon seanca gjyqësore në Apelin e GJKKO për ish- ministrin e brendshëm Saimir Tahirin i cili ka paraqitur dhe një mbrojtje voluminoze prej 138 faqesh.

Gazetarja Klodiana Lala raporton për News24 se seanca gjyqësore do të vijojë edhe më tej pasi do të flasin avokati Maksim Haxhia, si dhe ish- drejtori i Policisë Vlorë, Jaeld Çela që është i akuzuar bashk me Saimir Tahirin.

Ndërkohë Prokuroria mbetet e palëkundur në akuzat dhe dënimin për Saimir Tahirin. Procesi ndërkohë monitorohen nga përfaqësues amerikanë nga ambasada e SHBA në Tiranë.

Më 28 Maj, gjyqi u shty pasi Tahiri nuk ishte njoftuar në mënyrën e duhur. Kujtojmë që gjyqi për Tahirin është shtyrë edhe më herët për shkak të situatës me COVID 19.
Vitin e kaluar Saimir Tahiri u dënua me 5 vite burg të konvertuara me gjykim të shkurtuar në 3.4 vite shërbim prove dhe dënimi u dha për shpërdorim detyre. Prokuroria e Krimeve të Rënda nga ana tjetër kërkonte 12 vite burg për Tahirin për 3 vepra penale “trafikim i narkotikëve” në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, “kryerja e veprave penale nga organizata kriminale”, “grup i strukturuar kriminal”.

Si përfundim të dyja palët, si Tahiri dhe Prokuroria nuk pranuan dënimin me 3.4 vite shërbim prove dhe e apeluan zyrtarisht në Gjykatën e Posaçme të Apelit.

Prokuroria e akuzonte Tahirin se në kohën kur ishte ministër i Brendshëm bashkë me ish-drejtorin e Policisë Vlorë, Jaeld Çela kanë bashkëpunuar me Moisi Habilajn apo vëllezërit e tij që bashkë korrespondojnë të jenë kushërinj.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.