SHËNDETËSIA

Studimi i Harvardit/ Mjafton një pije me sheqer në ditë dhe nuk keni për ta besuar çfarë i bëni zemrës tuaj

Mjafton të konsumoni vetëm një pije me sheqer në ditë që të rritet rreziku i vdekjes nga sëmundjet e zemrës, sugjeron një hulumtim i realizuar së fundmi.

Një studim i Harvardit ka gjetur se konsumimi i një deri në dy kanaçe lëngje të gazuara apo pije energjike rrit rrezikun për sëmundje të zemrës me 31 për qind.

Gjithashtu u tha se një gjë e tillë rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme edhe nga shkaqe të ndryshme, duke përfshirë kancerin, me më shumë se një të pestën.

Shkëmbimi i një pije që përmban sheqer me një dietale ul rrezikun e vdekjes së parakohshme, deklaruan shkencëtarët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483