Bota

Studentët amerikanë dënohen për vrasjen e oficerit të policisë italiane

Dy studentë amerikanë janë dënuar për vrasjen e një oficeri italian në një marrëveshje të dyshuar të drogës, e cila shkoi keq.

Të mërkurën vonë, në Romë Finnegan Lee Elder, 21 vjeç dhe Gabriel Natale-Hjorth, 20 vjeç, u shpallën fajtorë për vrasjen me thikë të oficerit të policisë Mario Cerciello Rega në korrik 2019. Të dyve iu dha dënimi me burgim të përjetshëm, transmeton klankosova.tv.

Rosa Maria Esilio, e veja e Regës, iu përgjigj vendimit me mirënjohje.

“Ne ju falënderojmë për punën e komplikuar e të vështirë, i falënderojmë avokatët tanë të talentuar dhe të gjithë njerëzit që i qëndruan pranë Marios, sepse ata e njihnin atë, sepse ai ishte djali i të gjithëve, sepse ai ishte polic i të gjithëve”, tha ajo pas vendimit të gjykatës.

Avokati Renato Borzone, e përshkroi rezultatin si “një turp për Italinë” dhe u tha gazetarëve jashtë gjykatës se ai kishte në plan të apelonte.

“Kjo fjali përfaqëson një turp për Italinë, me një juri që nuk dëshiron të shohë se çfarë doli gjatë hetimit dhe në gjyq. Unë kurrë nuk kam parë një gjë kaq të indinjuar. Ne do të apelojmë. Ne po flasim për një djalë 19 vjeçar i cili u sulmua “.

Siç shkruan CNN, prokurorja Maria Sabina Calabretta, kishte argumentuar se duke pasur parasysh rrethanat e çështjes, dy të rinjtë duhet të merrnin dënimin maksimal të lejuar sipas ligjit italian.

Oficeri 35 vjeçar, Mario Cerciello Rega u godit me thikë tetë herë në 2 të mëngjesit më 26 korrik 2019, në lagjen Prati të Romës, pranë hotelit ku dy burrat po qëndronin, tha policia në një deklaratë në atë kohë.

Rega u shpall i vdekur atë natë.