Stručnjaci pozivaju na efikasnu primjenu SSP-a, a ne da ometaju put integracije u EU

Kosovo godinama zaostaje u provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), gdje je u prošlogodišnjem Izvještaju EU utvrđeno da je Kosovo prekršilo brojne odredbe ovog sporazuma, a to su rekli i predstavnici civilnog društva, prenosi EO. Demush Shaha iz Kosovskog instituta za evropsku politiku (EPIK) u intervjuu za EO kaže da u kontekstu nedavnih političkih dešavanja postoje neki ohrabrujući signali u vezi sa implementacijom SSP-a.

Prema Shasha, homologacija, ukidanje carinskih terminala i poštivanje meritokratije na visokim javnim mjestima samo su neki od pozitivnih signala u provedbi SSP -a.

“Dugi niz godina od stupanja na snagu SSP -a 2016. godine, Kosovo nije pokazalo ozbiljnu političku volju za provođenje reformi. U tom smislu, čak i ako pogledate prošlogodišnji izvještaj o napretku, zaključeno je da Kosovo krši brojne odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. U kontekstu nedavnog razvoja događaja, možemo procijeniti da vidimo neke ohrabrujuće signale u vezi sa primjenom SSP-a “.

“Prvi primjer je pitanje homologacije, pa je Evropska komisija iz godine u godinu podvlačila da pitanje homologacije predstavlja kršenje zakonodavstva EU -a i preporučila njeno ukidanje, godinama je Evropska komisija govorila da je pitanje poreza koji koji se nalaze u poslovima unutar carinskih terminala predstavljaju kršenje zakona i preporučili su ukidanje carinskih terminala i ono što smo vidjeli da smo gledajući ova dva primjera vidjeli da smo unutar nove vlade vidjeli političku volju da se napokon adresiraju ove dvije preporuke Europske komisije i ukloniti homologaciju i zatvoriti carinske terminale”.

“Europska komisija godinama je isticala problem politizacije javnih institucija i ohrabruje to što smo u nizu visokih imenovanja od strane Vlade vidjeli uvažavanje načela meritokratije na visokim javnim mjestima, a to se dogodilo u skladu s tim s ocjenom projekta britanske ambasade ”.

SSP obavezuje Kosovo da izvrši reforme u sektoru vladavine prava, poput nezavisnosti sudstva i borbe protiv korupcije, reforme u ekonomiji, obrazovanju, zdravstvu i mnoge druge. SSP godinama ometa Kosovo na njegovom putu za integraciju u EU. No, on kaže da za sada nema prijetnje gubitkom sredstava EU, ali da kaže kako će institut nadzirati provedbu tekućih reformi.

“To je definitivno bila prepreka, iz godine u godinu Evropska komisija je podvlačila da Kosovo pati od niskog nivoa implementacije reformi zbog čega je nedostajala politička volja da se riješe reforme predviđene na našem putu integracije, na ovom Kosovu nije uspjela napredovati prema podnošenju zahtjeva za status zemlje kandidata, budući da s ovim niskim nivoom implementacije koji imamo pred sobom nije bilo govora o tome. Kosovo je, zbog neprovođenja reformi, izgubilo i sredstva EU, u smislu reforme javne uprave, pa su ta odlaganja imala političke posljedice.”

“… Za sada vidimo ohrabrujuće signale, za ozbiljniju političku volju na našem putu integracije i provedbe europskih reformi i u ovom trenutku ne vidimo horizont niti bilo kakvu prijetnju gubitkom sredstava EU, ali svakako tijekom mjeseci u budućnost ćemo nadzirati”.

Direktorica PIPS -a Leonora Kryeziu u intervjuu za Ekonomia Online kaže da je ukupno oko 30% ili manje stopa implementacije SSP -a, što je također doprinijelo političkim problemima u zemlji.

“Prošlo je pet godina od potpisivanja ovog sporazuma i Kosovo jako kasni u provedbi neophodnih reformi uključenih u Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a mogu reći da je u cjelini negdje oko 30% ili manje stopa implementacije SSP -a Dodajte ovome i političke probleme u zemlji koji su onemogućili tok procesa.”

“Zakasnili smo s procesom implementacije, a drugi plan ili ERA 2, kako se zove, trebao je biti odobren u ožujku i provedba, imamo mnogo kašnjenja i to će se odraziti na druga pitanja”, rekla je za EO.

Put integracije Kosova u EU bez sumnje je otežan implementacijom reformi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kaže Kryeziu.

“Put integracije Kosova u EU sam po sebi je težak, ne samo zbog činjenice da se primjenjuje SSP, već ga SSP otežava i predviđa se da će ovaj proces biti završen u roku od deset godina.

“Put integracije Kosova u EU sam po sebi je težak, ne samo zbog činjenice da se primjenjuje SSP, već ga SSP otežava i predviđa se da će ovaj proces biti završen u roku od deset godina.
Čak i da je SSP proveden u roku od 10 godina, mislim da se integracija u EU ne odnosi samo na reforme, s obzirom na specifičnosti pet nepriznavanja EU, a osim na SSP, trebala bi se kretati i u političkoj ravni dijaloga između Kosova i Srbije, što je uslovljeno sporazumom o SSP -u ”.

“Svakodnevno gubimo novac zbog kašnjenja u provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali od projekata koji podržavaju reformu javne uprave, a koji odražavaju nesposobnost Kosova da plasira na tržište rezultate koji odražavaju gubitak sredstava.”

SSP je prvi ugovorni sporazum između Kosova i Evropske unije, koji je stupio na snagu 1. aprila 2016. Kroz ovaj sporazum, Evropska unija zahtijeva od zemlje čiji je cilj članstvo u EU da osigura da njeni upravljački mehanizmi i civilno društvo zadovolje standardima.

Go to TOP