SPORT

Statistikat e jashtëzakonshme të Muriqit

Vedat Muriqi po vazhdon t’i mahnitë të gjithë me statistikat impresionuese. Ylli kosovar i ka zhvilluar 990 minuta në 11 ndeshje brenda 68 ditësh. Ai i ka realizuar 5 gola për Fenerbahçen këtë sezon dhe 3 për Kosovën në muajt shtator e tetor.

Vedat Muriqi po e vazhdon formën impresionuese të sezonit të kaluar, të cilën e kishte shfaqur me ekipin Rizespor.

Sulmuesi kosovar i ka realizuar 5 gola në 9 ndeshje me Fenerbahçen këtë sezon, në sezonin e tij më të mirë në karrierë në nëntë xhirot e para.

Ai e ndihmoi ekipin nga Stambolli t’i regjistrojë dy fitore radhazi dhe të ngritet në tabelë.

Muriqi i ka zhvilluar nga 90 minuta në të gjitha ndeshjet.

Vedati i ka zhvilluar 11 ndeshje në 68 ditë, duke treguar se mund të luajë pa problem për plot 90 minuta.

25 vjeçari thotë se të gjitha këto i ka arritur për shkak të jetës së një profesionisti, por edhe punët ekstra që e bën.

Sezonin e kaluar, ai i kishte kompletuar të gjitha ndeshjet duke luajtur nga 90 minuta, respektivisht 33 sosh.

Ai ishte zëvendësuar vetëm në duel me Goztepen, kur i kishte zhvilluar 64 minuta.

Në edicionine kaluar me Rizesporin sulmuesi prizrenas i kishte shënuar 17 gola në Superligën turke, ndërsa këtë edicion synon ta thyejë këtë rekord personal.

Përfaqësuesi kosovar është i gjatë 194 centimetra dhe ai po e shfrytëzon mjaft mirë këtë avantazh.

Muriqi i kishte mesatarisht 4,8 topa të fituar në ajër në 9 ndeshjet e para në fanellën e Fenerbahçes.

Ai i realizoi tre gola në po aq ndeshje për Kosovën në kualifikimet e Euro 2020, në shtator realizoi ndaj Republikës Çeke dhe Anglisë dhe në muajin tetor kundër Malit të Zi në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//cdrvrs.com/4/3473483