Kosova

Specialja fton si të dyshuar krerët e UÇK’së

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka ftuar ish-drejtuesit Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, raporton T7

Kanë kaluar më shumë se 4 vite që kur Kuvendi i Kosovës, votoi për themelimin e Gjykatës Speciale.

Në Parlament ligji përkatës mori mbi 2/3 e votave.

Ndërsa ata që e kërkonin themelimin e këtij organi, thoshin se Gjykata Speciale do të ketë në fokus individët e jo UÇK-në si organizatë.

Në mesin e tyre ishte edhe vet Hashim Thaçi, që në atë kohë ishte ministër i Punëve të Jashtme e zëvendëskryeministër i parë.

LAJMET QENDRORE

LAJMET QENDRORE

Gepostet von Gazeta Express am Dienstag, 22. Oktober 2019

Një gjë e tillë ishte konstatuar edhe në raportin e Task Forcës Speciale që ishte krijuar nga Bashkimi Evropian, për hetimin e pretendimeve të Dick Martyt.

Këtë task forcë e kryesonte prokurori amerikan Clint Williamson.

E individët që e kanë udhëhequr UÇK-në, tashmë janë ftuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Madje kjo zyrë ka prekur ish krerët e Shtabit të Përgjithshëm.

Fillimisht, në cilësinë e të dyshuarit, hetuesit nga Haga intervistuan ish komandantin e shtabit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimin.

Në llupën e këtyre hetuesve ka përfunduar edhe ish shefi i shtabit të UÇK-së,  Bislim Zyrapi.

E një ditë më parë u mor vesh se si i dyshuar është ftuar edhe Azem Syla, një nga eksponentët më të rëndësishëm të UÇK-së.

Emri i tij përmendet disa herë edhe në raportin e Dick Maty.

E pos zyrtarëve të Shtabit të Përgjithshëm, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka intervistuar edhe komandantët e zonave operative.

I pari që u ftua nga ky rang i udhëheqësve të UÇK-së, ishte Rrustem Mustafa, që kishte drejtuar zonën e Llapit.

E menjëherë pas tij ishte ftuar edhe komandanti i zonës së Drenicës, Sami Lushtaku.

Ftesës si i dyshuar nuk i shpëtoi as ish komandanti i Dukagjinit, tani kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj.

Ndërkohë, janë dhe një numër i madh anëtarëve të shtabit dhe ish ushtarëve të UÇK’së që kanë pranuar ftesa, sidomos ditët e fundit.

Këtë e konfirmojnë dhe nga Organizata e Veteranëve të Luftës e UÇK-së.

Në OVL-UÇK presin që edhe ditët në vijim të ketë numër të madh të ftesave.